
Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 690 Vac (IEC), 700 Vac (UL), 600 Vdc (UL), 40A, 200 kAIC at 700 Vac, 50 kAIC at 600 Vdc, With Indicator, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end, Class aR, White, Ceremic
Eaton/Bussmann Series
Catalog #FWP-40A14FI
ERP Part #297573
UPC Code051712542852
- Attributes
| Amps | 40 |
| Class | aR |
| Diameter | 14 mm |
| Interrupt Rating AC | 200 kA |
| Interrupt Rating DC | 50 kA |
| Length | 51 mm |
| Mounting | Cartridge |
| Speed | High-Speed |
| Volts AC | 700 |
Attributes
| Amps | 40 |
| Class | aR |
| Diameter | 14 mm |
| Interrupt Rating AC | 200 kA |
| Interrupt Rating DC | 50 kA |
| Length | 51 mm |
| Mounting | Cartridge |
| Speed | High-Speed |
| Volts AC | 700 |
Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 690 Vac (IEC), 700 Vac (UL), 600 Vdc (UL), 40A, 200 kAIC at 700 Vac, 50 kAIC at 600 Vdc, With Indicator, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end, Class aR, White, Ceremic
Eaton/Bussmann Series
Catalog #FWP-40A14FI
ERP Part #297573
$/Each
.png?width=150&height=120)